اطلاعات جامع درباره گرمابسرد – گرمابسرد کجاست

روستای گرمابسرد
منطقه ی گرمابسرد در واقع از روستاهای واقع شده در بخش مرکزی شهرستان زیبا و کوهستانی دماوند در استان تهران ایران که پایتخت کشور عزیزمان است می باشد.
گرمابسرد در نقشه های هوایی دارای طول جغرافیایی ۵۲٫۳۵۳۶ درجه شرقی و دارای عرض جغرافیایی ۳۵٫۴۶۷۸ درجه شمالی می باشد؛ میانگین ارتفاع گرمابسرد نسبت به سطح متوسط آب های آزاد دنیا برابر با مقدار ۱۹۶۲ متر می ‌باشد.
در سالیان گذشته زراعت گندم به صورت کشاورزی به شکل دیم و کشت هندوانه های آبدار و خوشمزه در گرمابسرد بسیار پر اهمیت بوده است.
در گرمابسرد زبان مردم کردی کرمانشاهی است و در نسل جدید مردم گرمابسرد نیز همچنان همین زبان محلی یعنی زبان کردی منتقل شده است و در حال استفاده می باشد، همچنین مردم گرمابسرد بسیار مردمان خود مختار و خونگرمی هستند.

 

امکانات رفاهی گرمابسرد
گرمابسرد به طور مستقیم زیر نظر بخشداری مرکزی و جز دهستان ابرشیوه می باشد.
جمعیت گرمابسرد حدودا ۱۲۰۰ نفر را شامل می شود که این جمعیت تشکیل شده از ۳۰۰ خانوار می باشد.
تقریبا حدود ۰۰۰/۱۰ نفر از جمعیت گرمابسرد در دوران معاصر و حدودا ۴دهه ی اخیر به شهر های دیگری مثل : شهر پیشوا، شهر ورامین، شهر گرمسار، شهر تهران، شهر دماوند، شهر آبسرد، منطقه ی گیلاوند، روستای محمود آباد، استان مازندران و … نقل مکان کرده اند و از گرمابسرد مهاجرت داشته اند.
تعداد ۹۰ درصد از جمعیت گرمابسرد را افراد با سواد تشکیل داده اند.
شغل اصلی مردم شهر زیبای گرمابسرد دامداری و کشاورزی می باشد که مدرنیزه شدن کشاورزی و دامداری بسیار کمک بالایی به درآمد و پیشرفت دامداران گرمابسرد و کشاورزان گرمابسرد کرده است.
بافت ساختمان های گرمابسرد بسیار نوساز و شیک و مهندسی ساخته شده می باشد که این بر زیبایی گرمابسرد می افزاید.
طرح هادی که در بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ توسط شورای ده گرمابسرد انجام گرفته است بسیار کمک شایانی به شهرسازی گرمابسرد کرده است.
روستای زیبا و کوهستانی گرمابسرد دارای دکل موبایل همراه اول و تلویزیون می باشد و پوشش اینترنت آن در حال حاضر متصل و فعال می باشد.
روستای گرمابسرد دارای برق منطقه ای و لوله کشی آب شهر و آشامیدن می باشد.
دهستان زیبای گرمابسرد دارای مخابرات و تعداد خطوط تلفن ثابت فعال زیادی می باشد.
شهر گرمابسرد به یک درمانگاه و سالن ورزشی فعال مجهز می باشد که ازین جهت شهر فعالی در جهت ورزش و سلامت می باشد.
مردمان گرمابسرد افراد بسیار دین دار و معتقدی هستند و مسجد وحسینیه این محل هرساله مهمان بسیاری از مراسمات عزاداری های شیعیان می باشد.
شهر گرمابسرد دارای دهیاری فعالی می باشد که در جهت رشد گرمابسرد تلاش شایانی دارد.
از لحاظ امکانات علمی و تحصیلی شهر گرمابسرد دارای یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه ی راهنمایی می باشد ولی در مقاطع بالاتر دانش آموزان و علاقه مندان به علم ازین روستا به سمت بخش های پرجمعیت تر و بزرگتری مثل دماوند و گیلاوند و … می روند.

 

موقعیت جغرافیایی گرمابسرد
دهستان کوهستانی گرمابسرد از توابع شهرستان زیبای دماوند که واقع شده در استان تهران پایتخت ایران می باشد است و در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و در فاصله ی ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر زیبای دماوند واقع گردیده است. جاده آسفالت اصلی گرمابسرد از شهر بزرگ جابان، قبل از پمپ بنزین جابان، جدا شده و بعداز گذشت ۲ کیلومتر یک چاه آب کشاورزی دیده می شود که راه گرمابسرد به سمت راست ادامه خواهد یافت تا به روستای زیبای مغانک می رسد. بعد از گذر از وسط روستای مغانک راه آسفالت را ادامه داده و بعد از طی کردن ۱۱ کیلومتر مسیر ماشین رو به همند ایشگمیدان روستای کوهستانی گرمابسرد و بعد از طی کردن مسافت ۲ کیلومتر از این منطقه ی همند، راه آسفالت و ماشین رویی است که مشرف به روستای تاریخی و متمدن گرمابسرد می گردد.
مشخصات دیگر گرمابسرد به شرح می باشد:
گرمابسرد دارای زمستانی تقریبا سرد و تابستانی بسیار خنک می باشد.
گرمابسرد دارای کوه هایی زیبا و با شیب تند و گاهی تقریبا ملایم می باشد.
ارتفاع گرمابسرد نسبت به پایینی سطح دریا ۱۲۰۰ متر می باشد.
گرمابسرد دارای زمین هایی جهت کشاورزی دیم می باشد.
پوشش گیاهی شهر گرمابسرد در حد متوسط رو به بالاست.
شهر تاریخی گرمابسرد دارای معدن های گچ، معدن های سنگ قرمز و معدن های سنگ سفید رسوبی بسیار مرغوب می باشد.
منابع آب زیر زمین گرمابسرد در موقعیت نیمه سطحی و در حدود ۳۰متر است.
گرمابسرد دارای ۲۷ چشمه ی آب فعال در بخش کوهستان هایش است که اخیرا با همکاری اعضا محترم شورای اسلامی روستای گرمابسرد توسط سازمان آب کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده اند و در نگهداری آنها به بهترین شکل ممکن تلاش می شود.

 

برای مشاوره ی رایگان جهت خرید ملک و املاک در شهر گرمابسرد دماوند و حومه می توانید با شماره ی ” ۰۹۱۲۸۹۸۱۱۵۹ کریمی ” در تماس باشید.

املاک پاسارگاد گرمابسرد مشاور امین شما در خرید ملک و املاک در شهر دماوند گرمابسرد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *